Wskazano warianty do dalszych prac
W dniu 08.02.2023 r. Zespół oceny przedsięwzięć inwestycyjnych (ZOPI) ocenił zaprezentowane przez projektantów Studium korytarzowe (SK) pod względem poprawności analiz, zgodności z obowiązującymi przepisami oraz zarządzeniami Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. Przy ocenie uwzględniono także uwarunkowania wynikające z zadań zarządców dróg objętych inwestycją. Decyzją ZOPI do dalszych analiz na etapie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ) wskazano warianty O1, O2 oraz O4 w korytarzu zachodnim.
Rekomendacje projektantów
Zgodnie z wykonaną przez zespół projektowy analizą wielokryterialną najkorzystniejsze kombinacje wariantów obwodnic Olsztyna z obwodnicą Dywit to:
- wariant O6 (biały) + D4 (fioletowy) z korytarza wschodniego (ewentualnie kombinacja O6+O3+D3+D4 – w celu zmniejszenia ingerencji w Las Miejski),
- wariant O4 (szary) + D1 (fioletowy) z korytarza zachodniego,
- wariant O1 (niebieski) + D3 (zielony) z korytarza zachodniego.
Szczegółowo na ten temat tutaj: Poznaliśmy rekomendację zespołu projektowego w sprawie obwodnicy Olsztyna i Dywit.
Uwarunkowania wynikające z podziału zadań zarządców dróg objętych inwestycją
Wariant 06 obwodnicy Olsztyna, przebiegający w korytarzu wschodnim, który z wariantem D4 obejścia Dywit po stronie zachodniej stanowi obwodnicę Olsztyna w ciągu DK51, przebiega prawie w połowie (ok.7 km z 16 km obwodnicy) po terenie administracyjnym Olsztyna. Z uwagi na to, że Olsztyn jest miastem na prawach powiatu, finansowanie 7 km odcinka obwodnicy w wariancie O6 należy do Prezydenta Olsztyna. W Studium korytarzowym przeanalizowano również wariantowe połączenie obwodnicy Olsztyna z istniejącą DK51 o długości od 3,7 km do 6,3 km, w zależności od wariantu przebiegu obwodnicy Olsztyna w ciągu DK51 (oznaczone jako D1 i D3). Powyższe połączenie stanowią drogę gminną, której projektowanie i budowa jest zadaniem Wójta Gminy Dywity.
Na spotkaniu, które odbyło się 14 lutego 2023 r. w siedzibie Oddziału GDDKiA w Olsztynie zarówno Prezydent Olsztyna jak i Wójt Gminy Dywity oświadczyli, że nie dysponują środkami na sfinansowanie ww. odcinków dróg. Ponadto Prezydent Olsztyna w piśmie z 24 lutego 2023 r. nie zadeklarował gotowości finansowania wariantu O6. Jednocześnie wskazał, że wariant ten jest sprzeczny z interesem Olsztyna. W związku z powyższym dalsza analiza przebiegu obwodnicy Olsztyna w wariancie wschodnim O6+D4 jest nieracjonalna.
Decyzja ZOPI
Uwzględniając powyższe uwarunkowania ZOPI przyjął do dalszych analiz warianty O1, O2 i O4 w korytarzu zachodnim. Warianty przyjęto z następującymi uwagami:
- w ramach STEŚ należy opracować analizy i prognozy ruchu dla wariantów wybranych do dalszych prac projektowych,
- należy skorygować przebieg wariantu O4 w celu ominięcia terenów znajdujących się w granicach administracyjnych Olsztyna.
Początek obwodnicy we wszystkich wariantach należy zlokalizować na DK51, na końcu obwodnicy Spręcowa (w km 76, 91). Obwodnica we wszystkich wariantach powinna kończyć się w rejonie istniejącego ronda na południowej obwodnicy Olsztyna w ciągu DK16, w rejonie miejscowości Kudypy.
Ostateczna decyzja ZOPI ws. rekomendacji wariantów do dalszych analiz na etapie STEŚ, została ujęta w protokole z posiedzenia.
Kolejny etap prac
Zatwierdzenie protokołu ZOPI rozpoczyna kolejny etap prac, tj. wykonanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego. W ramach tego opracowania zespół projektowy, który wykonał Studium korytarzowe, dokona szczegółowej analizy wybranych przez ZOPI wariantów. Prace obejmą wykonanie raportu oceny oddziaływania inwestycji na środowisko i wstępne rozpoznanie podłoża gruntowego. Zaprojektowane zostaną również bardziej szczegółowe rozwiązania drogowe oraz koncepcje obiektów inżynierskich, w szczegółowości pozwalającej na ustalenie granic terenu niezbędnego do realizacji inwestycji. Po wykonaniu analizy wielokryterialnej zostanie wybrany przez Komisję oceny przedsięwzięć inwestycyjnych (KOPI) najkorzystniejszy wariant.
Do pobrania: Orientacja_do_analiz_STEŚ