W III kwartale 2024 r. zakończono prace nad Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowym (STEŚ) dla obwodnicy Olsztyna wraz z Dywitami w ciągu drogi krajowej nr 51. Trwa weryfikacja przekazanej Zamawiającemu dokumentacji. Aktualne na dzień 20.09.2024 r. rozwiązania zamieściliśmy w zakładce Aktualne plany
W następnym etapie Studium będzie podlegało ocenie Zespołu Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych (ZOPI) w Oddziale w Olsztynie,  przy udziale przedstawicieli poszczególnych Departamentów Centrali GDDKiA i Ministerstwa Infrastruktury. Zaktualizowany na dzień 20.09.2024 r. harmonogram przygotowania obwodnicy Olsztyna wraz z Dywitami przedstawia się następująco:
III kwartał 2024 – zakończenia prac nad STEŚ
IV kwartał 2024 – ocena STEŚ na posiedzeniu ZOPI w Olsztynie
I kwartał 2025 – ocena STEŚ przez Komisję Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych (KOPI) w Warszawie
IV kwartał 2025 – uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach
IV kwartał 2025 – III kwartał 2027 – opracowanie koncepcji programowej dla wariantu trasy dla którego została uzyskana decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach
IV kwartał 2027 – I kwartał 2028 – Przeprowadzenie procedury przetargowej w celu wyboru wykonawcy robót w systemie „Projektuj i buduj”
II kwartał 2029 – III kwartał 2031 – Realizacja inwestycji

Po spotkaniach informacyjnych, na skutek licznych wniosków mieszkańców o odsunięcie trasy obwodnicy od ich osiedli, projektanci przeprowadzili analizy możliwości korekty tras poszczególnych wariantów. Korekty tras wariantów nastąpiły po dokonaniu dodatkowych analiz uwarunkowań przyrodniczych i wykonaniu badań warunków gruntowo-wodnych. Zmiany w przebiegu wariantów oraz powody ich wprowadzenia szczegółowo opisano w Raporcie z działań informacyjnych zamieszczonym na stronie internetowej projektu. Lokalne odsunięcia tras wariantów od zabudowy mieszkaniowej wymusiły przebieg nowych odcinków wariantów w znacznie gorszych warunkach gruntowo-wodnych niż w pierwotnych przebiegach. Korekty wariantów wymagały dodatkowego czasu na wykonywanie prac polowych oraz dokumentacji projektowej. Zmiany projektowe wymagają również czasu na weryfikację wyników tych prac.